Вакансия

Откликнуться

Director of Plant Department / Директор ХОЗУ

Отдел
Support Services Division
Тип вакансии
Administrative
Тип кандидата
Internal staff only
Тип должности
Full-Time
Дата закрытия
май 11, 2024

KIMEP University is looking for INTERNAL applicants to the following position:

Job Title: Director of Plant Department

Division: Support Services Division

Academic Unit: Plant Department

Reports to: Director of Support Services Division

Job Purpose Summary:

Ensuring quality and timely performance of design, construction and installation works on KIMEP University campus. Supervising operations of internal departments and external organizations in the aspects of planning, implementation and execution of design, construction and engineering works at KIMEP.

Main Job Duties:

Shall be familiar with: legislative and regulatory legal acts, decisions, directions, orders of state authorities, methodological materials on construction; procedures for the development of plans for capital construction and repair works; procedure for singing contracts with contractors; technology of construction works, methods of building and repair work; procedure for drawing up design and estimate documents; building regulations and norms; requirements to organization of labor in the design of construction projects; standards, technical conditions and other guidelines to preparation of project documentation; procedure for maintaining accounting and reporting documentation on construction works; scientific and technical achievements in the relevant area; fundamentals of the economy and organization of construction, labor and management. Fundamentals of labor legislation; rules and norms of labor protection, safety precautions, industrial sanitation, and fire protection of construction sites.

Job Responsibilities:

Director of the Project and Construction Department is responsible for:

Required Skills: higher professional (technical) education and work experience in engineering, technical and managerial positions in construction for at least 10 years. Self organization, responsibility, high efficiency; ability to work with people; knowledge of technology and organization of construction; ability to work with design estimates; ability to apply building codes and regulations when conducting and accepting construction, installation and commissioning works; knowledge of norms and quotations for work performed; understanding of economic and financial relationships between contracting organization and customers and contractors; knowledge and experience of application of rules and regulations norms for occupational safety and health; knowledge of computer and software at a confident level - Word, Excel, Outlook;

Preferred Skills: experience in technical supervision in the execution of construction projects; experience in using modern types of construction tools, machinery and equipment; knowledge of AutoCAD software; command of Kazakh and English languages.

Deadline for submission of applications/resumes is May 11, 2024 inclusive or open until filled.

- via our HR Portal (click "Apply" button above)

Please indicate your salary expectations in KZT, net monthly.

КИМЭП в поисках ВНУТРЕННИХ (только работники КИМЭП) кандидатов на следующую временную вакансию:

Должность: Директор ХОЗУ

Подразделение: Административно-технический

Отдел: ХОЗУ

Непосредственный руководитель: Директор АТД

Цель учреждения данной позиции:

Обеспечение качественного и своевременного выполнения проектных, строительно-монтажных работ на территории Университета КИМЭП. Контроль за работой внутренних отделов и внешних организаций по планированию, внедрению и исполнению проектных, строительно-монтажных и инженерных работ в КИМЭП.

Основные служебные обязанности:

Должен знать: законодательные и нормативные правовые акты, постановления, распоряжения, приказы государственных органов, методические материалы по вопросам строительства; порядок разработки планов капитального строительства и ремонтных работ; порядок заключения договоров с подрядными организациями; технологию строительных работ, способы ведения строительных и ремонтных работ; порядок составления проектно-сметных документов; строительные нормы и правила; требования организации труда при проектировании строительных объектов; стандарты, технические условия и другие руководящие материалы по оформлению проектной документации; порядок ведения учетной и отчетной документации о выполнении строительных работ; научно-технические достижения в соответствующей отрасли; основы экономики и организации строительства, труда и управления. Основы трудового законодательства; правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты строительных объектов.

Ответственность:

Директор проектно-строительного отдела несет ответственность за:

Минимальные навыки: высшее   профессиональное   (техническое) образование  и  стаж  работы  по  специальности  на инженерно-технических и руководящих должностях в строительстве не менее 10 лет. Организованность, ответственность, высокая работоспособность; умение работать с людьми; знания технологии и организации строительства; умение работать с проектно-сметной документацией; умение применять строительные нормы и правила при проведении и приёмке строительно-монтажных и пусконаладочных работ; знание норм и расценок на выполняемые работы; понимание хозяйственных и финансовых взаимоотношений подрядной организации с заказчиками и подрядчиками; знание и опыт применения правил и норм ОТ и ТБ; знание компьютера и программ на уровне уверенного пользователя Word, Excel, Outlook;

Предпочтительные навыки: опыт технического контроля при выполнении строительных проектов; опыт использования современных видов строительного инструмента, механизмов и оборудования; знание программы AutoCAD. Владение казахским и английским языками.

Отклики принимаются до 11 мая 2024 г. года включительно или до найма сотрудников

-через данный HR портал (нажмите на кнопку "Apply").

Просим указать ваши ожидания по заработной плате в тенге на руки в форме отклика.