Бос қызмет мұрағатталған отыр

Campus Security Technical Specialist/ Технический Специалист по Системам Безопасности

Бөлім
Computer and Information Systems Center
Жұмыс түрі
Administrative
Өтініш түрі
Citizens of Kazakhstan
Қызметі түрі
Full-Time
Жабу күні
Там 06, 2019

 Please be informed that the CISC is looking for candidates to the following new vacant position:

Job Title:          Campus Security Technical Specialist

Department:     Academic Affairs

Section/Unit:    Computer and Information Systems Center (CISC)

Position reports to: Technical Director

Job Purpose Summary: To develop, implement and control technical security systems: video surveillance systems, access control, security and fire safety systems.

Minimum Qualifications:

Knowledge of hardware and software of video surveillance systems; access control systems, security and fire alarm systems, not less than 1-2 year working experience at the relevant position, knowledge of Kazakh and/or Russian languages, serious attention to the working duties, self discipline.

Preferred Qualifications:

Knowledge of technical English language,  3 years of experience in technical security area.

Interested candidates may apply via the this source link till August 5, 2019 ( inclusive).

Application review process  starts from August 6 till 11, 2019.

1st round of interview process starts from August 12, 2019.

If you have any questions, please contact Aigerim Makenova, HR Officer via phone +7 727 270 42 32 or via email: recruitment@kimep.kz

Центр Информационных и Компьютерных Систем обьявляет о следующей вакансии:

Наименование должности:     Технический специалист по системам безопасности

Департамент:                          По учебной работе

Отдел:                                    Центр компьютерных и информационных систем (ЦКИС)

Непосредственный руководитель: Технический директор ЦКИС

Краткое описание должности: разработка, внедрение и контроль за инженерно-техническими системами безопасности: системами видеонаблюдения, контороля доступа, охранной и пожарной безопасности.

Основные должностные обязанности:

Минимальные квалификационные требования:

Знание материальной и программной части систем видеонаблюдения, контроля доступа, пожарной и охранной сигнализации,  не менее 1-2 лет опыта работы на соответствующей должности, знание казахского и/или русского языков, самодисциплина, серьезное отношение к профессиональным обязанностям.

Предпочтительные квалификационные требования:

Знание технического английского языка, з года опыта работы в области технической безопасности.

Отклики принимаются до 5 августа, 2019 года.

Рассмотрение с 6 по 11 августа, 2019 года

Собеседования ( 1-ый этап) с 12 августа

Если у вас есть вопросы по вакансии, вы можете задать Макеновой Айгерим по тел +7 727 270 42 32 или recruitment@kimep.kz