Vacancy is Archived

Assistant / Ассистент

Department
Office of Provost and General Deputy to the President
Job Type
Administrative
Applicant Type
Citizens of Kazakhstan
Type of Position
Full-Time
Closing Date
Dec 07, 2023

KIMEP is looking for applicants to the following position:

Job Title: Assistant

Division: President

Department: Office of the Provost and General Deputy to the President

Position reports to: Provost and General Deputy to the President

Job Purpose Summary: Assist Executive Assistant of PGDP, Tender Committee (TC) secretary, secretary for the Acceptance Committee. Effectively communicate with KIMEP offices, multi-level administrators, faculty, and students. Be responsible for both TC and KIMEP University stamps.

Minimum Qualifications: Diploma, at least one year of administrative or management experience; positive, cordial, diplomatic attitude; client-oriented, good communication skills, accurate, flexible, team worker, minimum intermediate English speaking  abilities and fluent Russian, Kazakh language abilities; excellent typing skills; good computer kills (Office, Internet).

Deadline for submission of applications/resumes is December 7, 2023 or open until filled.

- via our HR Portal (click "Apply" button above)

Please indicate your salary expectations in KZT, net monthly.

КИМЭП объявляет о следующей вакансии:

Должность:  Ассистент

Департамент: Офис Президента

Отдел: Офис Первого Проректора

Непосредственный руководитель: Первый Проректор

Цель учреждения данной позиции: Содействовать Исполнительному Ассистенту Первого Проректора, выступать в качестве секретаря тендерного комитета (TК) а также выполнять обязанности секретаря приемочной комиссии. Эффективно общаться с другими офисами внутри КИМЭПа, многоуровневыми администраторами, преподавателями и студентами. Нести ответственность за печати университета КИМЭП и Тендерного Комитета.

Основные служебные обязанности:

Минимальные навыки:

Степень бакалавра, по крайней мере, один год административного либо управленческого опыта; позитивное, сердечное, дипломатическое отношение; ориентированные на клиента, хорошие коммуникативные навыки, аккуратный, гибкий, командный работник, как минимум средний уровень владения английским языком, способности и владение русским и казахским языками; отличные навыки набора текста; хорошие компьютерные навыки (офис, Интернет).

Отклики принимаются до 7 декабря 2023 года включительно или до найма сотрудников

-через данный HR портал (нажмите на конпку "Apply" вверху).

Просим указать ваши ожидания по заработной плате в тенге на руки в форме отклика.