Бос орын

Қолдану

Network Engineer

Бөлім
Computer and Information Systems Center
Жұмыс түрі
Administrative
Өтініш түрі
Citizens of Kazakhstan
Қызметі түрі
Full-Time
Жабу күні
Мам 04, 2024

KIMEP is looking for applicants to the vacant position:

Job Title: Network Engineer

Division: Academic Affairs

Department: Computer and Information Systems Center (CISC)

Position reports to: Technical Director of CISC

Job Purpose Summary: Installation, adjustment and maintenance KIMEP LAN infrastructure

Key Responsibilities and Duties:

Minimum Qualifications: Higher education in IT technologies and experience of work with it for more than 1 year, knowledge and skills in working with Windows, Linux, FreeBSD, Active Directory, MS Office, Browsers, E-mail ,  sociability, managerial abilities, insistence, self-study capability.

Preferred Qualifications: experience and skills in working with network equipment (switches, routers, firewalls) and servers. Experience in the development and implementation of information security policies and systems at the enterprise level. Knowledge of English will be a plus.

Deadline for submission of applications/resumes is May 3, 2024 inclusive or open until filled

Please indicate your salary expectations in KZT, gross monthly.

Наименование должности: Сетевой инженер

Департамент: По учебной работе

Отдел: Центр компьютерных и информационных систем (ЦКИС)

Непосредственный руководитель: Технический директор ЦКИС и Сетевой менеджер

Краткое описание должности: установка, наладка и обслуживание инфраструктуры локальной сети университета

Основные должностные обязанности:

Минимальные квалификационные требования: высшее образование в области ИТ и не менее одного года опыта работы с ИТ, знания и навыки работы с Windows, Linux, FreeBSD, Active Directory, MS Office, браузерами, электронной почтой, коммуникабельность, настойчивость, навыки самостоятельной работы, способность к самообучению.

Предпочтительные квалификационные требованияs: опыт и навыки работы с сетевым оборудованием (свитчами, маршрутизаторами, межсетевыми экранами) и серверами. Опыт разработки и внедрения политик и систем информационной безопасности на уровне предприятия. Знание английского языка является преимуществом

Крайний срок подачи заявок/резюме - 3 мая 2024 года включительно или открыт до тех пор, пока они не будут заполнены

Пожалуйста, укажите ожидаемую вами заработную плату в тенге, нетто за месяц.