Вакансия в архиве

Executive Assistant (temporary replacement)/Исполнительный Ассистент (временная позиция)

Отдел
ACADEMIC AFFAIRS
Тип вакансии
Administrative
Тип кандидата
Citizens of Kazakhstan
Тип должности
Full-Time
Дата закрытия
сен 25, 2021

Office of the Vice-President of Academic Affairs is looking for applicants to the following temporary vacant position (replacement of main employee till the end of her maternity leave):

Job Title: Executive Assistant

Department: Academic Affairs

Position reports to: Vice President of Academic Affairs/Associate Vice-President of Academic Affairs

Key responsibilities and Duties:

Qualifications: Bachelor's degree with 1 (one) year of relevant experience, fluency in verbal and written English, Russian and Kazakh; possesses excellent judgment, intuition, and reasoning priorities; maintains confidential work of Academic Affairs; works cooperatively with others in a sometimes busy environment; advanced computer skills in MS Word, Power Point, Access etc.; tact: poise, good interpersonal skills.

Interested applicants can apply via our HR Portal: hr.kimep.kz till September 24, 2021 inclusive. Please indicate your salary expectations (gross, KZT per month).

Please take into account:

As the employer, KIMEP University will request for a valid vaccination passport from all final candidates from Covid-19 to any position or agreement to make vaccination from Covid-19 till the starting date of employment.

In case a candidate has any medical documented reason and cannot make vaccination he/she has to provide a PCR test with negative result each 2 weeks per his/her employment at the University.

If a final candidate cannot provide a vaccination passport or any medical document and PCR test then he/she cannot be employed at the University.

Департамент по академическим вопросам в поиске кандидатов на следующую должность (временная позиция на период декретного отпуска основного сотрудника):

Название позиции: Исполнительный ассистент

Отдел: по учебной работе

Руководитель: Проректор по учебной работе / Заместитель проректора по учебной работе

Основные обязанности:

Требуемые квалификационые навыки: высшее образование; не менее одного года работы в  соответствующей должности; свободное владение устным и письменным английским, русским и казахским языками; обладать хорошей способностью суждения, интуицией, и умением обоснованно расставлять приоритеты; соблюдение конфиденциальности информации в работе офиса; умение работать в команде, иногда в условиях стресса; продвинутые навыки работы в программах MS Word, Power Point, Access и др.; тактичность, уравновешенность, навыки межличностного общения.

Отклики принимаются до 24 сентября 2021 года включительно или до найма сотрудника через данный HR портал: hr.kimep.kz Просим указать ваши ожидания по заработной плате в тенге до вычета обязательных отчислений.

Просим учесть следующее:

Университет КИМЭП в качестве работодателя будет требовать от финального кандидата действующий паспорт вакцинации от коронавируса, либо согласие на вакцинацию до трудоустройства на вакантную позицию.

В случае если финальный кандидат не может пройти вакцинацию по медицинской причине, он должен предоставить документ подтверждающий данный факт.Соответственно тогда новый сотрудник должен будет предоставлять ПЦР тест с негативным результатом на коронавирус каждые 2 недели во время работы в Университете.

В случае отказа предоставить паспорт вакцинации от коронавируса, либо подтверждающий медицинский документ и ПЦР тест, кандидат не может быть трудоустроен в наш Университет.